Gaba Kulka zagra “Kruche” na Wschodach

post-gaba-nowa

Najprościej: Gaba Kulka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Oficjalnie na scenie od 11 lat. Występowała w Londynie, Berlinie, Pradze, Oslo czy Tajpej. A w Polsce? „W Polsce Gaba nadal pozostaje konkurencją tylko dla siebie” – pisał Newsweek. Na scenie Wschodów z najnowszą płytą “Kruche” wystąpi 8 IV.

Wydała cztery autorskie płyty: „Out”, pokryty złotem „Hat, Rabbit”, koncertowe „Wersje”, oraz „The Escapist”. Nagrodzona między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009), Mateuszem Programu Trzeciego Polskiego Radia, główną nagrodą Transvocale we Frankfurcie, nominowana do Paszportu Polityki.

“The Escepist” z 2014 roku inspirowany był brzmieniami lat 70-tych, ale ani trochę „retro”, pokazał nowe oblicze „Gaby Kulki” jako zespołu i został doskonale przyjęty. „Pięknie się rozwinęła, pełnym głosem opowiada tu siebie i swój ‚rodowód’, ze wszystkimi nawiązaniami do popkultury i kultury wysokiej” – Gazeta Wyborcza.

“Kruche” jest pod wieloma względami rozwinięciem muzycznym Eskapisty. Odróżnia się od poprzednika mocniejszym, elektrycznym charakterem, gdzie przesterowana gitara basowa zastępuje kontrabas, a nawet delikatne ballady opowiadają raczej o zmierzchu cywilizacji niż sprawach sercowych. Ale jest to też album bezwstydnie ekstrawertyczny, punktowany rockowymi odezwami: zagrzewającymi do walki z despotami, opiewającymi miłość wbrew entropii i wiarą w siłę, która tkwi w pozornej słabości – to, co kruche, bywa też nad wyraz mocne.

Gaba pojawiała się gościnnie jako wokalistka, a czasem autorka tekstów, na płytach Levity, Czesław Śpiewa, Reni Jusis, Karimski Club, Baaba oraz Smolika (utwór z jej tekstem śpiewa Emmanuelle Seigner). Śpiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge’a Gainsbourga w Operze Narodowej, i Madonny na Chłodnej 25. Otwierała koncerty Amandy Palmer, Hanne Hukkelberg i Suzanne Vega, pojawiała się także na scenie obok takich muzyków jak Jason Webley, Marcus Miller, Mitch&Mitch i Leszek Możdżer.

8 kwietnia 2017 r. o godz. 19 pojawi się na scenie lubelskiej “Chatki Żaka”. Zagra i zaśpiewa swoje nowe “Kruche”.

[PRZEJDŹ DO ZAKŁADKI BILETY]  [ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU]

ANGELA GABER TRIO

Angela GaberAngela Gaber z zespołem łączy brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Na swoim koncie mają debiutancki album „Opowieści z Ziemi” zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie, który został zauważony i doceniony wśród jury konkursów takich jak: Festiwal Folkowy Polskiego Radia – Nowa Tradycji, Mikołajki Folkowe czy Festiwal Wschody.

W skład zespołu wchodzą muzycy pochodzący z różnych części Bieszczad. To spotkanie kolorowych i twórczych osobowości, które zaowocowało powstaniem drugiej, autorskiej płyty „Dobre Duchy”. Materiał ten został zarejestrowali w modrzewiowej chacie Zagrody Magija i znalazł się w 1szej dziesiątce najlepszych folkowych płyt roku 2015 wg. Wirtualnych Gęśli. Patronat nad płytą objęli m.in. Program 2 Polskiego Radia, Radio RDC, Radio Rzeszów. Naturalne, świeże, proste i komunikatywne.

Na swoim koncie mają także muzykę do spektakli m.in. „Ciemny Las”, „Czekając na Turka” Andrzeja Stasiuka czy „Ożenek” Mikołaja Gogola w reż. Macieja Patronika. Zespół koncertował na scenach takich festiwali jak: Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wertep”, Międzynarodowy Festiwal „Jazz Bez..”, „Flugery Lwowa”, Festiwal Kultury Pogranicza „Folkowisko” czy Festiwal Kultury Alternatywnej SLOT ART

Skład zespołu:

 • Angela Gaber: śpiew, dzwonki, melodyka, szejker, djabara, kij deszczowy
 • Ernest Drelich: conga, djembe, darabuka, didgeridoo, tank drum, kalimby, elektronika
 • Tomasz Dybała: gitara akustyczna
 • Robert Robson Onacko- gitary elektryczne
 • Piotr Oklek – gitara basowa
 • Wojciech Lubertowich- Bębny obręczowe, duduk

Laureaci:

 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody” 2016
 • Festiwal „Piosenkarnia” Anny Treter 2015
 • Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2013,
 • Międzynarodowy Festiwalu Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe 2012”,
 • Festiwal Twórczości „Korowód 2012” Anny Treter,
 • Festiwal „Grechuta Festival 2011”.

Muzyka: