Kasia Groniec rozpocznie festiwal piosenkami Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka jest autorką największej ilości tekstów wyśpiewywanych na wschodowej scenie. W roku, w którym kończyłaby 80 lat, nie mogło więc zabraknąć jej utworów śpiewanych przez artystkę, która całą swoją karierą wpisuje się w klimat Festiwalu Wschody, Katarzynę Groniec. A spojrzenie na Osiecką na nowo, wspiera ideę wydarzenia, które ma odkurzać i odświeżać piosenkę artystyczną.

fdf766e9-6774-44bd-9d75-d61ef3c0a360Tytuł koncertu i płyty, jaka zostanie na nim zaprezentowana, to “ZOO”. Nie przypadkowo więc pierwszym singlem promującym album, był “Króliczek” – utwór znany wcześniej w wykonaniu Skaldów. Katarzyna Groniec skonfrontowała piosenki Agnieszki Osieckiej z własną wrażliwością artystyczną. O efekcie sama Agata Passent mówi: “Zdarza się, że covery przyćmiewają wykonania oryginalne… Czy to dobrze czy źle? Groniec śpiewa awangardowo, czasem wywraca piosenki do góry nogami jednocześnie zachowując ich sens i nadając im nowe sensy.”

Od niej zresztą się zaczęło:

“Nie planowałam.

Piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewałam sporadycznie. Od czasu do czasu. Jak mnie ktoś zaprosił. Ale nie pałałam. W zasadzie od początku, od „Sztucznego miodu“. Nie pałałam. Byłam młoda. I choć zawsze lubiłam smutne piosenki, te konkretne działały mi na nerwy. Bo czułam bezradność opisywanych kobiet. A za wszelką cenę nie chciałam być jedną z nich. Wtedy jeszcze wydawało mi się, że trzeba w stu procentach utożsamiać się z podmiotem lirycznym. Jedyną piosenką, którą czułam każdym porem skóry, prawie od oseska, była „ Uciekaj moje serce“. Jedyna do której pałałam. Potem dorosłam. Potem dorosłam po raz drugi. I trzeci. W międzyczasie zaśpiewałam jeszcze kilka piosenek Osieckiej. Do niektórych zapałałam. Niektóre śpiewałam wbrew sobie.

Potem zadzwoniła Agata Passent.

Wybór piosenek, po raz pierwszy, uzależniłam od muzyki. Musiała udźwignąć zmiany. I stał się mały cud. Cudek. Te piosenki, które zabrzmiały w nowych aranżacjach, ułożyły się w historię życia.”

Miejsce: Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego, ul. Radziszewskiego 16 
Czas: 15 kwietnia 2016 r., godz. 20.00
Bilety: 
– 20zł/30zł (ulgowy/normalny) | PRZEDSPRZEDAŻ
– 30zł/40zł (ulgowy/normalny) | W TRAKCIE FESTIWALU
– 65zł/90zł (ulgowy/normalny) | KARNET* NA WSZYSTKIE KONCERTY | KUP KARNET

*Karnety dostępne do dnia 14 IV | Do wymiany na opaskę 15 IV w godz. 12.00-19.30.

Sprzedaż biletów:
– RockBar, ul. Radziszewskiego 17
– ONLINE na portalu eBilet.pl (do 14 kwietnia) | KUP BILET
– Biuro Festiwalowe (15-17 kwietnia, od godz. 12:00) – ACK Chatka Żaka