Wschody 2018

7-festiwal-wschody-laureaci

Laureaci 7. Festiwalu Wschody

Szczęśliwe, siódme Wschody i szczęśliwi Oni:

I miejsce – Wera Kijewska
II miejsce – Gabriela Kundziewicz 
III miejsce (ex aequo) – Julita Zielińska i Mateusz Pichal

Wyróżnieni:

  • Michał Kuczer
  • Magdalena Kuraś 
  • Sandra Mika
  • Mateusz Pleśniak 
  • Daria Pol 
  • Jan Wąsak

Najlepszy akompaniator – Piotr Dziadkowiec

Wzeszliście!

Wystąpili na 7. Festiwalu Wschody

Hańba!

Uhonorowany Paszportem Polityki 2018 za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję zespół Hańba! twórczo odświeży formułę folku i punka.

Po świetnie przyjętym debiucie i niemal nieustającej trasie koncertowej Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” powróciła z kolejnym albumem długogrającym pt. „Będą bić!”. Krakowscy muzycy kontynuują swoją fikcyjną muzyczną opowieść, w której punk rock nie powstał w latach 70., lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Jak zawsze pomagają im w tym międzywojenni poeci (Tuwim, Broniewski i Jurandot) oraz podwórkowe instrumentarium: banjo, akordeon czy bęben.

 

Kiedyczwartek, 19.04, godz. 19
Gdziemała sala widowiskowa
Bilety30 - 50 zł, w sprzedaży już wkrótce
Alegancka-Kapela-na-7-Festiwalu-Wschody-2018
Kiedyczwartek, 19.04, godz. 21
Gdzieczarne foyer
Biletywstęp wolny

Alegancka Kapela potańcówka

Justyna Jary i Alegancka Kapela to niekonwencjonalne połączenie treści i muzyki do tańca. W repertuarze: szlagiery o miłości, zdradach, apaszach, wyższych i niższych sferach w rytmie walczyka, tanga czy fokstrota. Potańcówka ze słowem – tego na Wschodach jeszcze nie było.

Justyna Jary została laureatką Festiwalu Wschody w 2014 roku. Jako wokalistka zajęła drugie miejsce, ale jury doceniło ją również za najlepszy akompaniament. Przygrywała sobie na… harmonium.

Alegancka Kapela to zespół zawiązany w 2015 roku, specjalizujący się w retro roztańcowywaniu wszystkich tych, którzy lubią podrygiwać nóżką. Akordeon, saksofon, bębny i kontrabas wygrywają aleganckie melodie z poruszającą (nie tylko nogi) nutą.

Karolina Cicha i Banda Nella Nebia
stworzą koncert w oparciu o poezję Julii Hartwig

HARTWIG. Wybór imienia

Tekstowy temat koncertu to świat poetycki Julii Hartwig. Główną osnowę muzyczną stanowią kompozycje Justinasa Važnevičiusa – kompozytora i założyciela zespołu Banda Nella Nebia, który w 2014 roku wygrał festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Karolina Cicha opracowała linię melodyczną dla tej trudnej, a zarazem niezwykle pięknej poezji.

Idea powstania koncertu wiąże się z chęcią upamiętnienia lubelskiej poetki, Julii Hartwig, która zmarła w lipcu 2017 roku. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości i zdobycia praw wyborczych przez kobiety – to one zaśpiewają słowa poetki. Znajdziemy w nich wolność ponad wszystko. Wolność i wybór.

Wybór tekstów: Karolina Cicha i Ewelina Krawczyk
Inicjatorem projektu jest Festiwal Wschody.

Wystąpią:

Karolina Cicha – wokal, akordeon, klawisze

Karolina Cicha – kompozytorka, wokalistka, multiinstrumentalistka, kobieta – orkiestra, kombajn muzyki. Rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Ze swoją muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Przygodę z muzyką zaczynała w teatrze “Gardzienice”, w między czasie grała rocka, podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej. Od 3. edycji jurorka Wschodów.

Banda Nella Nebbia

w składzie:
spiritus movens Justinas Važnevičius – bas
Mateusz Szemraj – oud, gitara, cymbały
Piotr Melech – klarnet
Peter Somos – perkusja

Banda Nella Nebbia to autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty
Justinasa Važnevičiusa występującego pod pseudonimem Franciszek Szpilman. Do
współpracy zaprosił artystów z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu
jazzowego, może nawet avant-jazzowego z rockową dynamiką i wpływami muzyki
tradycyjnej. Słuchaczom ich twórczości na myśl przychodzą skojarzenia z
dokonaniami Franka Zappy, Johna Zorna czy rockowego zespołu Primus. Tych
konotacji jest zresztą dużo więcej. Ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna
muzyka litewska, klezmerska i polska.

7 laureatek Festiwalu Wschody

Natalia Czekała – pianistka, występuje i tworzy w zespole T/Aboret, edukatorka muzyczna, kompozytorka muzyki do spektakli oraz czytań performatywnych. wyróżnienie, V Festiwal Wschody

Angela Gaber – założycielka zespołu Angela Gaber Trio, który łączy brzmienia folkowe z muzyką alternatywną, odkrywając przy tym folkową stronę Bieszczad. Wokalistka współpracuje także z zespołem Wa-Da-Da (jęz. amharski: “pokój i miłość”). I miejsce, V Festiwal Wschody

Justyna Jary – wokalistka w zespołach PompaDur, Alegancka Kapela i innych, występowała na prestiżowych scenach w Nowym Jorku, Moskwie, Berlinie czy Warszawie, prowadzi autorskie warsztaty wokalne “Uwolnij głos”. II miejsce, III Festiwal Wschody

Dorota Kuziela – wokalistka, skrzypaczka i gitarzystka, występująca m.in. w zespole Sowa i Przyjaciele, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów piosenki autorskiej i artystycznej. I miejsce, VI Festiwal Wschody

Zuzanna Moczek – kompozytorka i tekściarka, choć woli myśleć o sobie jako dziewczynie piszącej piosenki, gra na gitarze i pianinie, ale ostatnimi czasy coraz większą czułością darzy swój mały akordeon. II miejsce, IV Festiwal Wschody

Joanna Nawojska – ze względu na gabaryty nie ma problemu żeby zmieścić się na scenie, więc próbuje to wykorzystać i brać z niej ile się da. Póki co gra sama, ale wierzy, że już niedługo jej muzyka nie będzie samotna. II miejsce, VI Festiwal Wschody

Kinga Suchora – założycielka lubelskiego zespołu Poefonia. Piosenki są dla niej narzędziem do oswajania rzeczywistości i poznawania człowieka, który sam siebie nie jest w stanie odkryć do końca. Inspiruje ją poezja śpiewana, muzyka tradycyjna, gotowanie, przyroda, człowiek i Bóg. I miejsce, III Festiwal Wschody

Kiedypiątek, 20.04, godz. 19
Gdzieduża sala widowiskowa
Bilety40 - 50 zł, w sprzedaży już wkrótce

Jędrys w Le’Żaku

Jędrys zaczynał od muzykowania na ulicy, przez wiele lat zjeżdżając wszystkie większe starówki
i deptaki w kraju. Występował w często skrajnych projektach muzycznych – rock, reggae, rap, folk, blues, a nawet szanty. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem.

Wschodził pięciokrotnie. Został wyróżniony przez jury IV i VI edycji Wschodów. Podczas tegorocznej edycji żegna się z konkursowym graniem. Przedstawi m.in. utwory ze swojej EPki “Aperitif”. Zdecydowanie słychać w niej echa ulubionych artystów Łukasza Jędrysa – Eddie’ego Veddera czy Finka.

Kiedysobota, 21.04, godz. 18
Gdzieklub festiwalowy le’żak
Biletywstęp wolny
Jędrys w Le’Żaku
Dorota-Kuziela-na-7. FestiwaluWschody
TAboret-Festiwal-Wschody2018

Dorota Sowa Kuziela i T/Aboret

Dorota Sowa Kuziela osiągnęła rzadką umiejętność akompaniowania sobie na skrzypcach. Zjawiskowym wykonaniem utworu “Taki pejzaż” Zygmunta Koniecznego została jednogłośnie okrzyknięta najlepszą Wschodowiczką 7. edycji. Zgodnie z tradycją – tym razem wystąpi z dłuższym recitalem.

Sowa łączy folk, poezję śpiewaną i muzykę klasyczną. Potężny wokal, skrzypcowe szmery, a kiedy indziej mocne gitarowe riffy sprawiają, że jej występy są niecodzienne i poruszające. Interpretuje klasykę, ale też sama pisze świetne teksty i komponuje do nich muzykę.

Cztery osoby, trzynaście instrumentów, jedna opowieść, czyli T/Aboret. Artyści wywodzą się z różnych muzycznych światów. Wyrażają siebie w ethno jazzowych kompozycjach, improwizacjach i rytmicznych wariacjach.

Odnajdziemy tutaj polskie ludowe źródła, choć opowieść snuta jest językiem współczesnym i miejskim. “Muzyka pachnąca drewnem”, jak sami opisują swoją twórczość.
Wracamy do nich pewnie – Natalia Czekała, członkini zespołu, otrzymała wyróżnienie podczas IV Festiwalu Wschody.

Kiedysobota, 21.04, godz. 19
Gdziemała sala widowiskowa
Bilety15 zł
muzyczna propozycja także dla najmłodszych

Budyń Julka Tuwima

7. Festiwal Wschody po raz pierwszy wychodzi z muzyczną propozycją także dla najmłodszych. Budyń Julka Tuwima to koncert bez ograniczeń wiekowych. Dzieci czeka szalony taniec pośród baniek mydlanych oraz nietypowe spotkanie z lekturą szkolną “Rany Julek o tym jak Julian Tuwim został poetą”, a dorosłych – powrót do ulubionych bohaterów dzieciństwa oraz rock’n’rolla w najlepszym wydaniu.

Julian Tuwim jak nikt rozumiał zachowania dzieci, ich ruchliwą naturę i optymizm. Piosenki skomponowane przez Jacka Budynia Szymkiewicza (lidera zespołu Pogodno, połowę duetu Babu Król) to idealna muzyka do zabawy pośród różnorodności barw i pogodnych nastrojów poezji, która uczy zrozumienia, szacunku i sympatii do innych.

Teksty piosenek – parafrazy wierszy Tuwima – napisali znakomici autorzy literatury dziecięcej, m.in. Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek oraz Marcin Brykczyński. Bez trudu rozpoznamy w nich “Dyzia Marzyciela”, “Słonia Trąbalskiego” czy “Lokomotywę”.

Obok “Budynia” na scenie wystąpi m.in. Joanna Ewa Zawłocka, znana lublinianom z zespołu Miąższ.

Kiedyniedziela, 22.04, godz. 15
Gdziemała sala widowiskowa
Biletywstęp wolny

Laureaci, Good L.U.C.K.

Wszyscy gramy w tym samym filmie, każdy tkwi w innej scenie, te same role, klatki, klapsy i chwile, w dekoracjach życia przewrotność drzemie — Łukasz L.U.C Rostkowski wystąpi na wschodowej scenie w nowej odsłonie.

Laureat „Paszportu Polityki”, „Yachów” i „Mateusza Trójki” powraca z nowym albumem “Good L.U.C.K”. Na pozytywnych, jazzowo – chilloutowych bitach i samplach z lat 70-tych, spotkają się muzycy tacy jak m.in. Bovska, Gutek, folkowe Laboratorium Pieśni, Robert Cichy oraz czołowi polscy aktorzy, wśród których będą: Tomasz Kot, Arek Jakubik, Katarzyna Figura czy Karolina Czarnecka. Na żywo w Lublinie L.U.C również wystąpi z gośćmi. To będzie sarkastyczna i pozytywna opowieść o zmianach, przewrotności i telenowelowości ludzkich losów.

Kiedyniedziela, 22.04, godz. 18
Gdzie duża sala widowiskowa
Bilety40 - 70 zł

Zapowiedź

Dzień 1

Dzień 2

Laureaci