Program 8. Festiwalu Wschody

Wolność słowa, dźwięk i ekspresja!

Wschody – najlepsze słowo, dźwięk i ekspresja na jednym festiwalu w Lublinie

8. Festiwal Wschody rozpoczną kobiety. Wera, zwyciężczyni poprzedniej edycji oraz Karolina Czarnecka. Drugi dzień ubarwi koncert The Freeborn Brothers – cyrk osobliwości, mieszanka amerykańskiego, cygańskiego i słowiańskiego folku z nutą punk rocka. Na koniec wyjątkowy koncert w Centrum Spotkania Kultur: finaliści konkursu, najlepsi wschodzący wokaliści, twórcy i zespoły w kraju. Po nich na scenie Mikromusic w całkiem nowej akustycznej odsłonie – grupa wraca do korzeni muzyki ludowej i improwizowanej. Na swój występ zaprosili gości: Joannę Słowińską i Skubasa. Wschody to też wydarzenia towarzyszące: spacer śladem lubelskich poetów, zwiedzanie Domu Słów, warsztaty opowieści dla dzieci, warsztaty kreatywnego pisania czy tworzenia napisów na koszulkach metodą typografii.

 

Warsztaty i spacer z Domem Słów

Piątek, 12.04

12-16 – Konkurs Piosenki Artystycznej – koncert otwarty
19 – Wera | Karolina Czarnecka

Sobota, 13.04

12-16 – Konkurs Piosenki Artystycznej – koncert otwarty
19 – The Freeborn Brothers

Niedziela, 14.04

Wschody w rękach kobiet.
Karolina Czarnecka
rozpocznie festiwal

Wschody rozpocznie podwójny koncert – 12 kwietnia 2019, godz. 19.00

Karolina Czarnecka to artystka interdyscyplinarna. W swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki i bada ich granice. Przed nią na scenie WERA – odkrycie ostatniej edycji. Hipiska z wiolonczelą i looperem zabierze widzów w muzyczną podróż z avant cello.

Karolina Czarnecka

Karolina Czarnecka zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Swoim występem podbiła serca internautów. Na swoim koncie ma dwa albumy, które łączy jedna historia bohaterki Tiny, która wyjechała do stolicy, by śnić swój wielkomiejski sen. Album to coś więcej niż zwykła płyta CD, to rejestracja z niepokoju dziewczyny, która urodzona w roku 89. próbuje nie dać się porwać zdradliwym falom kapitalistycznej rzeczywistości.

WERA

WERA, znana jako Wera Kidżeski, śpiewa i gra na wiolonczeli. Miłośniczka basowych brzmień i efektów, świeża fanka midi kontrolerów. Dwa razy wzięła udział we Wschodach: najpierw musiała siebie odkryć, wróciła zachwycając rozwojem. „Dziewczyna dwóch wysp” – na Islandii odkrywała siebie, by potem rozkwitnąć na Krecie. Jej muzyka powstaje dzięki i gdzieś pomiędzy tymi punktami. Swój projekt określa jako avant cello z domieszką indie pop i folk. To połączenie live loopów wiolonczeli, wokalu i efektów, opartych o przygotowane wcześniej brzmienia.

Wschody rozpocznie podwójny koncert. Zaczniemy z siłą i otwartością dwóch kobiet, 12 kwietnia o godz. 19.00 w Chatce Żaka.

Kiedy12 kwietnia 2019, godz. 19.00
GdzieACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16
Bilety28 zł do 7 kwietnia / 38 zł od 8 kwietnia

The Freeborn Brothers na Wschodach

The Freeborn Brothers wystąpią na scenie Chatki Żaka w sobotę, 13 kwietnia o godz. 19.00.

Na Wschody przyjadą 13 kwietnia. Prosto z europejskiej trasy koncertowej. Nie pierwszej, bo zagrali już przeszło pięćset koncertów w kilkunastu krajach na świecie. The Freeborn Brothers to cyrk osobliwości, mieszanka amerykańskiego, cygańskiego i słowiańskiego folku z nutą punk rocka.

The Freeborn Brothers w swojej muzyce łączą z powodzeniem brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Ich występy porywają publiczność do szalonej zabawy, pełnej teatralnej i kabaretowej atmosfery.

Zachwyciliśmy się w zeszłym roku, kiedy Mateusz Pleśniak, jeden z członków zespołu, wystąpił na 7. Wschodach. Wiedzieliśmy, że musi przyjechać w 2019. I wraca z grupą, która wystąpiła w kilkunastu krajach świata, grała w dziesiątkach muzycznych klubów w Europie, m.in. w Anglii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Skandynawii oraz na Bałkanach, goszcząc na największych festiwalach, takich jak Colours of Ostrava i Mighty Sounds. Koncert na Wschodach będzie uwieńczeniem ich kolejnej europejskiej trasy.

 

Kiedy13 kwietnia 2019 r., godz. 19.00
GdzieACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16
Bilety21 zł do 7 kwietnia / 32 zł od 8 kwietnia

Koncert laureatów i Mikromusic w nowej odsłonie

Finał Wschodów – 14 kwietnia, godz. 18.00

Mikromusic wraca do korzeni muzyki ludowej i improwizowanej — Z Dolnej Półki to tytuł trasy koncertowej zespołu, którą muzycy z Natalią Grosiak planują na koniec 2019 roku. Cały program przedpremierowo zagrają w Lublinie. Koncert finałowy to też niezapomniane występy artystów, którzy wyróżnią się podczas Konkursu Piosenki Artystycznej.

Mikromusic z Dolnej Półki to całkiem nowa, akustyczna odsłona zespołu. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci. Feerię dźwięków zapewnią gitary z pudełek po cygarach, miski dla psów, weselny akordeon, basowy flet i turecki saz. Co więcej, sama płyta powstaje w równie niecodziennych okolicznościach — nagrywana jest na żywo między innymi na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Finałowy koncert Festiwalu Wschody odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 w Centrum Spotkania Kultur. Wystąpią Laureaci Konkursu Piosenki Artystycznej, a tuż po nich zespół Mikromusic wraz z gośćmi.

Joanna SłowińskaJoanna Słowińska

Joanna Słowińska to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie. Wokalistka i skrzypaczka o wielkiej scenicznej osobowości. Znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Koncertowała na całym świecie – od USA przez Chile po Koreę Południową. Laureatka wielu nagród, w tym uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Artystka swoją obecnością uświetni koncert, jednocześnie mocno wpisując się w jego tematykę – zespół na nowo aranżując swoje utwory, szuka niecodziennych brzmień oraz powraca do korzeni muzyki ludowej i improwizowanej.

SkubasSKUBAS

SKUBAS, czyli autor być może najpiękniejszej polskiej piosenki miłosnej o… braku miłości. Wokalista i kompozytor z dwiema płytami na swoim koncie: debiutancką „Wilczełyko” oraz wydaną w 2014 “Brzask”. Jego debiut okrzyknięto “powrotem do prostoty i autentyczności w polskiej muzyce rockowej”. Swoimi utworami dał rynkowi nową jakość – muzykę ciężką od emocji, za to lekką dźwiękiem. Skubas powróci do Lublina, w którym ma swoje korzenie, aby na jednej scenie zagrać z Mikromusic.

Kiedy14 kwietnia, godz. 18.00
GdzieCentrum Spotkania Kultur (Plac Teatralny 1)
Bilety70 zł do 7 kwietnia / 90 zł od 8 kwietnia

Wschody z Domem Słów. Zwiedzanie, warsztaty i spacer ze słowem

23-25 marca

Dom Słów i Festiwal Wschody po raz kolejny łączą siły. Wspólnie udowodnią jak ważne, nie tylko w muzyce, jest SŁOWO. Będzie kreatywnie i aktywnie, dla każdego, niezależnie od umiejętności. Będą warsztaty, spacer śladami lubelskich poetów oraz zwiedzanie Domu Słów.

W piątek, pierwszego dnia Wschodów, odwiedź z nami Dom Słów − najciekawszą w Lublinie kamienicę, w której od parteru po sam dach mieszka “wolne słowo”. Sobota to warsztaty opowieści w Chatce Żaka – pójdź krok dalej niż sięga wyobraźnia, a to wszystko pod okiem lubelskich promotorów słowa.

Niedziela zapowiada się najbardziej obficie. Dla aktywnych, jednak wciąż ciekawych słowa, przygotowaliśmy spacer śladami lubelskich poetów − nie zabraknie Józefa Czechowicza czy Julii Hartwig. O tej samej porze ruszą warsztaty z kreatywnego pisania. Zapraszamy wszystkich miłośników słowa pisanego, zarówno amatorów, jak i tych piszących na poważnie. Dzień zakończymy warsztatami z TYPOkoszulkami. Przynieś swoją ulubioną koszulkę, aby potem metodą typograficzną, czyli nanoszenia cytatów na materiał, nadać jej unikatowy charakter!

Program:

 • piątek, 12.04
  godz. 17.00 – zwiedzanie Domu Słów
 • sobota, 13.04
  godz. 17.00 — warsztaty opowieści / Chatka Żaka
 • niedziela, 14.04
  godz. 13.00 – kreatywne pisanie / wkrótce ogłosimy lokalizację
  godz. 13.00 – spacer śladami lubelskich poetów
  godz. 15.00 – warsztaty TYPOkoszulki / wkrótce ogłosimy lokalizację

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny. Mile widziani są tegoroczni Wschodzący (wszystko zaplanowane jest czasowo tak, aby każdy uczestnik mógł poza częścią konkursową spróbować swoich sił w warsztatach oraz wziąć udział w zwiedzaniu i spacerze) oraz cała reszta lubelskiego świata.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem agnieszka@wschodyfestiwal.pl, liczba miejsc jest mocno ograniczona!