Śpiewane manifesty Bajzla i Budynia | Babu Król na Wschodach

Babu Król to wspólny projekt ważnych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia. Pierwszy to człowiek-orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie. Na Wschodach wystąpią drugiego dnia festiwalu.

Babu_Krol_Fot_materialy_promoBabu Król zadebiutował świetnie przyjętym albumem „Sted” (2012) z autorską muzyką do tekstów Edwarda Stachury i zagrał dziesiątki koncertów w całej Polsce. Wydobyli wiersze Stachury spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną, magiczną, motoryczną. Kilometry pożerane w trakcie lat grania big-bitu zaowocowały wyczuciem rytmu poety wędrującego i piosenkami, które pokazują Stachurę jako kogoś bliskiego naszym czasom. Czasom wędrówek, migracji i poszukiwań.

Swoje drugie wydawnictwo nazwali „Kurosawosyny” – płyta ukazała się wiosną 2015 r.  Do nagrania nowego materiału zaprosili Joannę Sokołowską (znaną autorkę muzyki teatralnej, śpiewaczkę i performerkę), Antoniego „Ziuta” Gralaka (wybitnego polskiego trębacza jazzowego), Dariusza Sprawkę (jednego z najlepszych puzonistów w naszym kraju) oraz Aleksandra Orłowskiego (młodego wirtuoza perkusji). W odróżnieniu od pierwszej, ascetycznej i surowej płyty, druga brzmi orkiestrowo i przestrzennie. Zaprasza do zwiedzenia miejsc magicznych i niebezpiecznych, by nagle uwieść leniwym tempem karawany sunącej przez pustynię i znowu eksplodować kolorowym karnawałem nadmorskiej promenady. Zapraszamy do podróży!

Posłuchaj pierwszej płyty Babu Król: http://babukrol.bandcamp.com/

12755136_1130102957008233_1903211479_oMuzyczną wycieczkę rozpoczniemy jednak od występu Kai Kurczuk, która zajęła pierwsze miejsce podczas ostatniego Festiwalu Wschody. Kaja to muzyczny flaner, poszukiwaczka niebanalnych dźwięków i słów, których zespolenie ma stworzyć nowy język, uruchamiający w odbiorcy chęć zajrzenia do jej osobistego świata. Sama pisze: “w swoich autorskich utworach staram się mówić o rzeczach zwyczajnych w niezwyczajny sposób. Moje(od)czuwanie zewnętrznego świata prowadzić ma do wewnętrznych wy-ja(śnień).” Wokalistka wystąpi z towarzyszącymi jej muzykami – Damianem Szymczakiem i Weroniką Kijewską. Wspólnie dbają o warstwę dźwiękową, w której łączą muzykę akustyczną, filmową, soul i indie folk.

Miejsce: Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego przy ACK “Chatka Żaka” 
Czas: 16 kwietnia 2016 r., godz. 19.00
Bilety: 
– 20zł/30zł (ulgowy/normalny) | PRZEDSPRZEDAŻ 
– 30zł/40zł (ulgowy/normalny) | W TRAKCIE FESTIWALU 
– 65zł/90zł (ulgowy/normalny) | KARNET* NA WSZYSTKIE KONCERTY | KUP KARNET

*Karnety dostępne do dnia 14 IV | Do wymiany na opaskę 15 IV w godz. 12.00-19.30.

Sprzedaż biletów: 
– RockBar, ul. Radziszewskiego 17 
– ONLINE na portalu eBilet.pl (do 14 kwietnia) | KUP BILET
– Biuro Festiwalowe (15-17 kwietnia, od godz. 12:00) – ACK Chatka Żaka